Ove tvrdjave u Bosni i Hercegovini vrijedi vidjeti

Bosna i Hercegovina, zemlja bogate istorije i zadivljujućih prirodnih ljepota, krije u svojim prostranstvima bezbroj priča uklesanih u kamene zidine drevnih tvrđava. Ove monumentalne građevine, rasejane širom zemlje, stoje kao nijemi svjedoci burnih vijekova, raskrsnica kultura i nepokolebljive otpornosti. Od srednjovjekovnih kraljevskih prijestolnica do osmanskih vojnih uporišta, svaka tvrđava nudi jedinstven uvid u prošlost, pozivajući posjetioce da zakorače unazad kroz vrijeme.


Mnoge od ovih tvrđava nisu u potpunosti restaurirane, već postoje kao "stari gradovi" ili impresivne ruševine. Iako bi neko mogao pomisliti da je to nedostatak u poređenju sa savršeno očuvanim lokalitetima, upravo ovo stanje često pojačava autentičnost i podstiče dublju maštovitu vezu s istorijom.


Posjetioci mogu slobodnije vizualizirati prošlost, umjesto da im se nudi sterilna, moderna interpretacija. Nedostatak opsežne komercijalizacije na nekim lokacijama takođe doprinosi istinskom iskustvu, nudeći "nefiltrirano" istorijsko putovanje koje privlači putnike koji traže istinsko kulturno uranjanje.

{getToc} $title={Sadržaj}

Tvrđava Jajce - Kraljevska prijestolnica na Plivi

Tvrdjava Jajce

Jajačka tvrđava, podignuta na kraškom brdu iznad veličanstvenog vodopada rijeke Plive, dominira gradom Jajcem. Smještena na nadmorskoj visini od 470 metara, tvrđava je integralni dio srednjovjekovnog gradskog kompleksa koji datira još iz XIII vijeka.   

Ova tvrđava je bila nekadašnja prijestolnica Kraljevine Bosne , mjesto od izuzetnog istorijskog značaja. Građena je tokom nekoliko vijekova, obuhvatajući arhitektonske ostatke dvorca iz sredine XV vijeka. Ono što Jajce čini posebno značajnim jest činjenica da su ovdje krunisani bosanski kraljevi, što joj daje poseban kraljevski pečat.   

Danas posjetioci mogu istražiti impresivne zidine tvrđave i kule koje su nekada služile za odbranu grada. Posebno je vrijedno posjetiti Krunište, gdje se i danas osjeća duh srednjovjekovne Bosne. Jedna od najpoznatijih atrakcija je spektakularan pogled na Plivski vodopad koji se pruža s tvrđave. Ova jedinstvena lokacija, gdje se prirodno čudo i istorijski spomenik prepliću, značajno obogaćuje iskustvo posjetilaca. Vodopad privlači turiste, koji potom otkrivaju tvrđavu, i obrnuto, stvarajući cjelovit i nezaboravan doživljaj. Sama činjenica da je "Pogled na Plivski vodopad" naveden kao nešto što se posjećuje unutar tvrđave, govori o neraskidivoj vezi između prirode i istorije na ovom mjestu. Unutar tvrđave se često održavaju i kulturne manifestacije, dodatno oživljavajući prostor.   

Pristup tvrđavi je olakšan postojanjem parkinga u blizini vodopada, što je idealno mjesto za početak posjete Jajcu. Cijena parkiranja iznosi 1 KM po satu ili 5 KM za cijeli dan, a nedjeljom i državnim praznicima se ne naplaćuje. Od parkinga, stepenice vode do platoa s kojeg se vodopad najbolje doživljava.

Tvrđava Kastel, Banja Luka

Tvrđava Kastel, Banja Luka

Tvrđava Kastel smještena je u srcu Banje Luke, uz obale rijeke Vrbas, koja joj pruža predivan prirodni ambijent. Njena istorijska pripadnost Dalmaciji kao najsjevernijem dijelu, te smještaj u graničnom pojasu između tadašnje Dalmacije i Panonije , ukazuju na njeno drevno porijeklo, vjerovatno još iz rimskog doba, s obzirom na latinski naziv "Castra".   

Kastel je istinski "Svjedok Prohujalih Vijekova" , što naglašava njegovu dugu i složenu istoriju. Iako specifični datumi izgradnje nisu detaljno navedeni u dostupnim podacima, njegova pozicija na istorijskom graničnom području implicira da je bila od vitalnog značaja za odbranu i kontrolu puteva kroz različite epohe. 

Danas, posjetioci mogu uživati u opuštajućoj šetnji uz rijeku Vrbas koja okružuje tvrđavu. Kastel predstavlja značajan dio kulturne i istorijske baštine Krajine. Tvrđava je očuvana i pristupačna za posjete.   

Pristup tvrđavi je izuzetno jednostavan zbog njene integracije u urbano tkivo Banje Luke. Javni prevoz u Banjoj Luci je efikasan i pouzdan, s nekoliko autobuskih linija (posebno 3A, 6, 8 i 13) koje staju kod pošte u centru grada. Od pošte, tvrđava Kastel je udaljena samo desetak minuta hoda. Ova laka dostupnost javnim prevozom i blizina centru grada čine Kastel ne samo samostalnom atrakcijom, već i centralnom tačkom za istraživanje samog grada. Njena uloga kao rekreativnog i kulturnog centra unutar grada, naglašena mogućnošću šetnje uz Vrbas, proširuje njen značaj izvan pukog istorijskog spomenika.

Za one koji dolaze automobilom, grad Banja Luka nudi oko 2672 parking mjesta na 41 lokaciji, podijeljenih u zone I i II. Plaćanje parkiranja vrši se putem automatskih mašina ili SMS-om. Parking se uglavnom ne naplaćuje radnim danima od 21:00 do 07:00, subotom poslije 16:00, te nedjeljom i državnim praznicima, iako postoje izuzeci.

Travnička Tvrđava - Sjedište osmanlijskih vezira

Travnička Tvrđava

Travnička tvrđava, smještena u srcu Bosne, u istočnom dijelu grada Travnika, nalazi se na odsječenom i dijelom stjenovitom obronku Vlašića. Sa istočne strane utvrde nalazi se izvor Plave vode, dok sa zapadne protiče potok Hendek. Tvrđava dominira nad gradom Travnikom, pružajući predivan pogled na dolinu i okolne planine.   

Izgrađena u XIV vijeku, Travnička tvrđava je prvobitno služila kao vojno uporište bosanskih plemića. Međutim, njen značaj je eksponencijalno porastao tokom osmanske vladavine, kada je Travnik postao administrativno sjedište bosanskog ejaleta, odnosno pokrajine. Osmanlije su je utvrdile i prilagodile svojim potrebama, koristeći je kao ključno vojno-administrativno središte za kontrolu centralne Bosne i doline rijeke Lašve. U tvrđavi su boravili osmanski veziri , što naglašava dubok i trajan uticaj Osmanskog carstva na politički, kulturni i arhitektonski pejzaž regije. Ona nije samo srednjovjekovna tvrđava, već živo svjedočanstvo vijekova osmanskog prisustva, čineći je ključnim mjestom za razumijevanje ovog perioda bosanskohercegovačke istorije.  

Danas, tvrđava ima površinu od približno 11.000 m2 i oblik nepravilnog petougaonika. Njena očuvana arhitektura nudi dragocjen uvid u osmansku vojnu arhitekturu. Najviši dio tvrđave je bastion (tabija) koji nadvisuje najnižu tačku u gradu za 16 metara.   

Najbolji prilaz Starom gradu je sa zapadne strane, preko kamenog mosta iznad potoka Hendek. Tvrđava je otvorena za posjete svaki dan od 9:00 do 18:00 sati, s mogućnošću produženja radnog vremena tokom ljetnih mjeseci. Ulaz se naplaćuje po simboličnoj cijeni od 5 KM, dok posebni događaji mogu imati različite cijene. Organizovane ture sa vodičem dostupne su uz prethodnu najavu. Posjetiocima se preporučuje da tvrđavu posjete u kasnim poslijepodnevnim satima kako bi uživali u najboljem pogledu na zalazak sunca. Parking je dostupan u blizini tvrđave , a preporučuje se dolazak ranije, posebno tokom turističke sezone, kako bi se osiguralo mjesto. Postoji parking pored Plave Vode, udaljen 10 minuta hoda od tvrđave, po cijeni od 2 BAM za 1 sat. Unutar tvrđave se redovno održavaju razni kulturni događaji, uključujući festivale, koncerte i izložbe, koji oživljavaju bogatu istoriju ovog mjesta.   

Dobojska Gradina

Dobojska Gradina

Dobojska tvrđava Gradina, poznata i kao Doboj Fortress, značajan je istorijski spomenik smješten u srcu Doboja. Izgrađena je na kupastom stjenovitom brijegu iznad doline rijeke Bosne, nasuprot ušću rijeke Spreče, te nešto južnije od ušća Usore u Bosnu. Njen položaj pruža panoramski pogled na grad Doboj i okolni pejzaž, čineći je idealnim mjestom za fotografisanje i uživanje u zadivljujućim vidicima.

Tvrđava datira iz srednjovjekovnog perioda i predstavlja impresivan primjer arhitektonske briljantnosti tog vremena. Karakterišu je visoki kameni zidovi koji su izdržali test vremena. Unutar tvrđave, posjetioci mogu istražiti niz staza koje vode kroz različite dijelove, otkrivajući ostatke struktura, kule, pa čak i drevne topove. Kroz istoriju je imala stratešku važnost u raznim sukobima.   

Dobojska Gradina je okružena bujnim zelenilom, što doprinosi njenom šarmu i pruža mirno utočište od gradske vreve. Otvorena je tokom cijele sedmice, omogućavajući turistima da je istraže u slobodno vrijeme. Posebno se preporučuje posjeta tokom zalaska sunca za predivne poglede i fotografije. Savjetuje se nošenje udobne obuće zbog neravnog terena, te provjera lokalnih događaja jer se često održavaju kulturne ili istorijske rekonstrukcije. Naglasak na "uživanju u slikovitom danu" i "kulturnim ili istorijskim rekonstrukcijama" ukazuje na to da tvrđava funkcioniše ne samo kao istorijski spomenik, već i kao živahno okupljalište zajednice. Ona je mjesto gdje se lokalno stanovništvo i turisti mogu okupiti, opustiti i interaktivno se povezati s istorijom, pretvarajući je iz statične relikvije u dinamičan dio savremenog života.   

Pristup Dobojskoj tvrđavi Gradina je višestruk. Automobilom se dolazi glavnom cestom do Doboja, a zatim se navigira do Ulice Kralja Aleksandra 147, gdje se tvrđava nalazi. Opcije parkiranja dostupne su duž ulice, uz preporuku da se obrati pažnja na eventualna ograničenja. Za one koji koriste javni prevoz, autobusom se dolazi do Doboja. Sa autobuske stanice je oko 15 minuta hoda do tvrđave: potrebno je krenuti sjeveroistočno Trgom Kralja Tomislava, zatim skrenuti lijevo u Ulicu Kralja Aleksandra i nastaviti pravo do broja 147. Alternativno, lokalni taksi sa autobuske stanice košta oko 5-10 BAM. Ako se preferira direktnija ruta iz Dobojske regije, taksi košta oko 10-15 BAM, uz preporuku da se cijena dogovori unaprijed.   

Maglajska Tvrđava - Srednjovjekovni čuvar iznad Bosne

Maglajska Tvrđava

Maglajska tvrđava je impresivan dvorac smješten u općini Maglaj. Njena pozicija iznad istoimenog grada i rijeke Bosne, na 182 metra nadmorske visine , bila je od ključnog strateškog značaja. Kontrolisala je važne trgovačke i vojne puteve kroz centralnu Bosnu, što joj je davalo izuzetan odbrambeni položaj.   

Izgrađena u srednjem vijeku kao važan vojni bastion, Maglajska tvrđava je tokom osmanske vladavine proširena i ojačana kako bi služila kao uporište za odbranu od napada sa sjevera. Njena arhitektura je prilagođena osmanskoj vojnoj taktici, uključujući masivne zidove i osmatračnice koje su omogućavale nadzor nad dolinom rijeke i okolnim putevima. Ova transformacija iz srednjovjekovne u osmansku odbrambenu strukturu, posebno prilagođavanje za artiljerijske napade, ilustruje neprekidnu evoluciju vojne arhitekture kao odgovor na promjene u ratnim tehnologijama i strateškim potrebama. Tvrđava je odigrala važnu ulogu i u austro-turskim ratovima.   

Danas tvrđava i dalje stoji kao simbol prošlih vremena, pružajući posjetiocima priliku da se povežu s njenom bogatom istorijom i vojnom arhitekturom. Njeni očuvani dijelovi nude uvid u vojnu arhitekturu tog perioda. Lokacija iznad grada pruža spektakularne poglede, stvarajući savršenu atmosferu za istraživanje bogate istorije. Maglajska tvrđava privlači sve više turista zahvaljujući svom bogatom istorijskom naslijeđu i izuzetnoj očuvanosti. Također, danas je domaćin različitih kulturnih događaja i manifestacija, uključujući istorijske rekonstrukcije, festivale i koncerte.   

Tvrđava Maglaj otvorena je za posjete svaki dan od 9:00 do 18:00 sati, s mogućnošću produženja radnog vremena tokom ljetnih mjeseci. Ulaz se naplaćuje po simboličnoj cijeni, dok posebni događaji i manifestacije mogu imati različite cijene. Organizovane ture sa vodičem dostupne su uz prethodnu najavu, pružajući detaljan pregled istorije tvrđave i njene uloge u odbrani ovog dijela Bosne. Parking se nalazi u blizini tvrđave i dostupan je za posjetioce. Preporučuje se raniji dolazak zbog ograničenog broja mjesta, posebno tokom turističke sezone. Iz Doboja, putuje se cestom M17 prema Maglaju, zatim se prati ulica Tvrđavska; parking je dostupan u blizini tvrđave. Za javni prevoz, iz Doboja se može uzeti autobus do Maglaja, što traje oko 30-40 minuta. Od autobuske stanice u Maglaju, tvrđava je udaljena oko 10 minuta hoda Tvrđavskom ulicom. Moguće je i pješačenje iz centra Maglaja, što traje oko 15 minuta.   

Stari Grad Srebrenik - Utvrda na stijeni

Stari Grad Srebrenik

Stari grad Srebrenik, smješten iznad istoimenog naselja sjeverno od Tuzle, nalazi se na sjeveroistočnim obroncima Majevice, u selu Gornji Srebrenik, oko 5 km udaljenom od samog Srebrenika. Ova utvrda je sagrađena na visokoj, strmoj i skoro nepristupačnoj stijeni iznad doline rijeke Tinje , što joj je davalo izuzetan odbrambeni položaj.   

Najstariji spomen tvrđave datira iz 1333. godine, u povelji bosanskog bana Stjepana II Kotromanića. Kroz istoriju, Srebrenik je bio poprište stalnih sukoba između Bosne i Ugarske, a od 15. stoljeća i Osmanskog carstva. Više puta je padao pod mađarsku vlast (1393., 1405., 1408., 1410.). Osmanlije su ga prvi put osvojile 1462. godine, a definitivno između 1510. i 1519. godine. Ovaj stalni prelazak iz ruke u ruku i njen položaj blizu granice naglašavaju ulogu Srebrenika kao ključne pogranične utvrde, ne samo lokalnog uporišta, već i važnog elementa u širim geopolitičkim borbama. Njena istorija odražava fluidnost granica i savezništava u srednjovjekovnoj i ranoj modernoj Bosni. Tvrđava je napuštena iza 1835. godine, kada je izgubila svoj strateški značaj.   

Grad je podignut na stijeni koja se izdiže 50 do 70 metara od okolnog terena. Visinska razlika unutar samog grada iznosi oko 13 metara. Cijeli kompleks je stiješnjen na površini od približno 60 x 30 metara. Sastoji se od četiri kule, obora, cisterne i stambene zgrade. Bedemi i vanjski zidovi kula debeli su oko 1,5 metara. Ispod najpristupačnijeg dijela tvrđave napravljen je dubok prokop, tako da je pristup moguć samo preko mosta. Tvrđava je proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.   

Pristup tvrđavi je moguć automobilom do sela Gornji Srebrenik, koje je udaljeno 5 km od savremenog puta Tuzla-Županja, ili Tuzla-Lončari-Brčko. Nakon dolaska u selo, pristup tvrđavi je pješke preko mosta. Iako detaljne informacije o parkingu i javnom prevozu nisu opširno dostupne , postojanje linka za upute na mapi sugeriše da je lokacija prepoznatljiva i dostupna za navigaciju.   

Tvrđava Ostrožac- Dvorac iz bajke iznad Une

Stari grad Ostrozac

Tvrđava Ostrožac je dvorac smješten u naselju Ostrožac, općina Cazin. Njen položaj na uzvisini iznad rijeke Une doprinosi njenom slikovitom izgledu. Dvorac je izgrađen još 1286. godine, prvobitno kao posjed knezova Blagajskih Babonića, hrvatske plemićke porodice.   

Ono što Ostrožac čini posebno fascinantnim je njegova arhitektonska raznolikost. Njen današnji oblik i dimenzije rezultat su gradnje u čak četiri vremenske epohe. Najstariji dio tvrđave, promjera 45-50 metara, potječe iz 13. stoljeća. Tokom osmanskog perioda, utvrđenje se širilo od prvobitnog jezgra prema zapadu, obuhvatajući cijelu površinu bedemima i kulama, poprimajući izdužen i nepravilan oblik. Kasnije, grof Lothar von Berks je restaurirao stari grad i u njemu podigao svoj dvorac u neogotičkom stilu, raskošno uređen. Mali dodatak je urađen u dvorac između 1900. i 1906. godine. Ova "arhitektonska sinteza" snažno svjedoči o uzastopnim slojevima vladara i kultura koje su oblikovale Bosnu i Hercegovinu. Prelazak od srednjovjekovnih feudalaca (Babonići) do osmanske vojne prisutnosti, a zatim do austrougarskog aristokratskog uticaja (neogotički dvorac Grofa von Berksa), fizički je manifestiran u samoj strukturi, čineći je živim arhitektonskim vremenskim slijedom.   

Trenutno, vlasništvo zamka je još uvijek predmet rasprave. Međutim, građani Cazina i Ostrošca imaju dozvolu da ga koriste za lokalne koncerte i zabavu , što pokazuje njegovu ulogu kao kulturnog centra. Od 8. novembra 2013. godine, tvrđava Ostrožac je na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine , što osigurava njenu zaštitu.   

Informacije o pristupu tvrđavi, parkingu ili javnom prevozu nisu detaljno navedene u dostupnim podacima. Međutim, s obzirom na njen status nacionalnog spomenika i mjesto održavanja događaja, pretpostavlja se da je pristup omogućen, najvjerovatnije automobilom do naselja Ostrožac, a zatim pješke do samog dvorca.   

Tešanjska Gradina

Tešanjska Gradina

Tešanjska Gradina smještena je na vrhu stjenovitog brijega uz rijeku Tešanjku, na vrlo nepristupačnom mjestu, odsječenom sa tri strane. Nalazi se u kotlini, okružena rijekom Tešanjkom, s prilazom od centra tešanjske čaršije.   

Arheološka iskopavanja ukazuju da je Gradina mnogo starija od srednjeg vijeka, moguće iz predrimskog doba, s ilirskom utvrdom koju su Rimljani porušili i izgradili svoj refugijum. Ponovno je razrušena dolaskom Slavena, a tek u kasnom srednjem vijeku sagrađen je oblasni dvor vlastelinske porodice Zlatonosovići. Prvi put se spominje 23. marta 1461. godine. Mađarska vojska ju je zapalila 1520. godine, a Osmanlije su je renovirale i savremeno utvrdile krajem 17. i početkom 18. vijeka, dodajući novi, donji dio grada. Tvrđava je napuštena 1840. godine.   

Tehnika zidanja primijenjena pri gradnji tešanjske tvrđave zajednička je za sve srednjovjekovne bosanske gradove, koristeći kamenu oplatu u koju se sipala kaša od lomljenog kamena i krečnog maltera. Zid je debeo 2.40 metara, a visina obimnih zidova varira od 2 do 10 metara. Sastoji se od dvije kule, Kapetanove kule i Dizdareve kule (izgrađene 1747. godine), te donjeg dijela. Osmanlije su izgradile Krnju kulu, cisternu za 70.000 litara vode, bunkere, zaštitni zid dug 90 metara i tabiju. Ispod tvrđave se nalazi i sahat-kula. Ukupna površina iznosi 5600 m2, a obim 390 m. Tešanjska tvrđava je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.   

Iako se koristila kao bunker u Drugom svjetskom ratu , trenutno stanje nije detaljno opisano, ali status nacionalnog spomenika ukazuje na njenu zaštitu. Ono što je posebno značajno za Tešanjsku Gradinu je njena uloga u lokalnom identitetu. Ona je "glavni sinonim" za Tešanj i nalazi se na grbu općine. Ovo ukazuje da tvrđava nije samo istorijski spomenik, već duboko ukorijenjen simbol lokalnog ponosa i identiteta, predstavljajući istoriju, otpornost i jedinstveni karakter zajednice. Ovaj lokalni značaj često rezultira boljim naporima za očuvanje i angažmanom zajednice, čineći je posebno smislenim mjestom za posjetu za one koji su zainteresovani za lokalnu kulturu.   

Pristup tvrđavi je od centra tešanjske čaršije. Informacije o parkingu i javnom prevozu nisu dostupne u dostupnim podacima. S obzirom na njen "nepristupačan" položaj, pješačenje od centra Tešnja je vjerovatno najčešći i najpraktičniji način pristupa.   

Bijela Tabija, Sarajevo

Bijela Tabija, Sarajevo

Bijela Tabija, istureni dio zida istorijskog Vratničkog grada, smještena je na jugoistočnim obroncima Sarajeva. Njen dominantan položaj iznad istočnog, prirodnog ulaza u Sarajevo nudi spektakularan pogled na prirodni amfiteatar istorijskog gradskog jezgra, protežući se duž rijeke Miljacke sve do savremenih stambenih naselja na zapadu Sarajeva.   

Tvrđava krije bogatu istoriju grada od srednjeg vijeka do danas. Postoje različita mišljenja o njenom nastanku, neka je datiraju oko 1550. godine, dok druga sugerišu da je na tom mjestu postojala manja srednjovjekovna tvrđava još u 14. ili 15. stoljeću. Alija Bejtić je rekonstruisao izgled srednjovjekovne tvrđave pravougaone osnove sa četiri kule i petom iznad ulazne kapije. Uspostavljanjem osmanske vlasti, izgled tvrđave se nije bitnije mijenjao; u njoj je bila smještena posada timarlija i džamija. Evlija Čelebija u svom putopisu iz 1660. godine spominje džamiju, kuće i magazine unutar tvrđave, te objašnjava da je naziv "Bijela" potekao od krečenja u bijelo.   

Bijela Tabija je pod pravnom zaštitom kao objekat kulturnog i istorijskog naslijeđa od 1971. godine. Od 1991. godine, poduzete su brojne aktivnosti na zaštiti i obnovi kompleksa, uključujući arheološka istraživanja, geodetska snimanja, sanaciju, konzervaciju i restauraciju zidova i kule. Ovi opsežni napori na obnovi, posebno oni započeti nakon 1991. godine (što implicira poslijeratnu rekonstrukciju), transformišu Bijelu Tabiju u moćan simbol otpornosti Sarajeva i njegove posvećenosti očuvanju kulturnog naslijeđa uprkos nedaćama. Ona nije samo istorijsko mjesto, već svjedočanstvo sposobnosti grada da se oporavi i izgradi, čineći njenu tekuću restauraciju dijelom njene savremene priče. Projekat revitalizacije je u toku, finansiran od Grada Sarajeva i Kantona Sarajevo.   

Bijela Tabija se nalazi na adresi Poddžebhana 15, 71000 Sarajevo. Otvorena je svaki dan od 9:00 do 17:00 , iako neki izvori navode i 10:00-23:00. Kontakt telefon je +387 33 292 800, a email [email protected]. Za parking, postoji "Parking Bijela tabija". Opcije parkiranja u Sarajevu mogu biti izazovne u centru; hotel preporučuje parking koji naplaćuje 20 BAM za 24 sata. Sarajevo City Center (SCC) parking nudi različite cijene po satu, danu, sedmici i mjesecu. Informacije o javnom prevozu direktno do Bijele Tabije nisu detaljno navedene u dostupnim podacima, ali s obzirom na njenu lokaciju iznad grada, pješački pristup iz obližnjih dijelova Vratnika ili taksijem su vjerovatno najčešći načini dolaska.   

Bobovac - Stolni grad bosanskih vladara

Bobovac - Stolni grad bosanskih vladara

Bobovac je izuzetno značajan i dobro utvrđen grad srednjovjekovne Bosne. Podignut je na strmoj, stepenastoj stijeni južnih padina planinskog masiva Dragovskih i Mijakovskih poljica, iznad ušća Mijakovske rijeke u Bukovicu, jugozapadno od Vareša. Nalazi se u blizini sela Mijakovići i Dragovići, u općini Vareš.   

Podigao ga je ban Stjepan II Kotromanić nešto prije polovine 14. vijeka. Bobovac je bio sjedište bosanskih vladara od vladavine bana Stjepana II Kotromanića, preko svih bosanskih kraljeva, sve do osmanskog osvajanja 1463. godine. Prvi put se spominje 1349. godine. Zbog svog geostrateškog, vojnog i političkog značaja, bio je česta meta napada, uključujući opsadu srpskog cara Stefana Dušana 1350. godine. Ugarska vojska ga je osvojila 1407. godine. Posljednji bosanski kralj, Stjepan Tomašević, preselio je dvor u Jajce zbog neposredne osmanske opasnosti. Osmanlije su ga osvojile 1463. godine nakon samo tri dana borbe, dijelom zbog izdaje kneza Radaka. Nakon zauzimanja, Osmanlije su ga razorile, ali su zbog njegovog strateškog značaja ponovo sagradile neke objekte. Osmanska posada je boravila u Bobovcu do 1626. godine, kada je napušten zbog gubitka strateškog značaja uslijed daljnjih osmanskih osvajanja prema sjeveru.   

Bobovac se sastojao od gornjeg grada sa četvrtastom kulom, čiji ostaci i danas postoje, i donjeg grada, smještenog na stepeniku nižem oko 20 metara. Donji grad je bio poligonalnog oblika, dug oko 40 metara i širok oko 25 metara, a danas se raspoznaje dvorište i bunar. U Bobovcu se nalazila i kraljevska grobna kapela, za koju se pretpostavlja da je kralj Ostoja naredio preuređenje stare crkve u tu svrhu. U "Kraljevskom mauzoleju" pronađeno je devet skeleta u pet grobnica, za koje se pretpostavlja da pripadaju bosanskim kraljevima Stjepanu Dabiši, Stjepanu Ostoji, Stjepanu Ostojiću, Tvrtku II i Stjepanu Tomašu, te kraljici Doroteji Gorjanskoj. Kraljevska grobna kapela je rekonstruirana, ali "nepriznatim metodama", što je umanjilo njenu vrijednost. Priča o Bobovcu je dirljiva pripovijest o propasti kraljevstva. Njegovo napuštanje od strane posljednjeg kralja i brzo osvajanje od strane Osmanlija simboliziraju kraj nezavisne srednjovjekovne Bosne. "Nepriznate metode" rekonstrukcije kraljevskog mauzoleja dodatno doprinose osjećaju narušenog i djelomično izgubljenog naslijeđa, naglašavajući izazove očuvanja i tumačenja tako osjetljivih istorijskih lokaliteta.   

Gradu se može prići iz dva smjera: od Kraljeve Sutjeske ili od Vareša. Informacije o parkingu i javnom prevozu nisu detaljno navedene u dostupnim podacima. S obzirom na njegovu lokaciju u planinskom masivu, pristup je vjerovatno primarno automobilom, uz moguću pješačku stazu do samog lokaliteta.   

Tvrđave Bosne i Hercegovine predstavljaju izvanredno svjedočanstvo bogate i složene istorije ove zemlje. Od kraljevskih prijestolnica do pograničnih utvrda, svaka od njih nudi jedinstven uvid u prošla vremena, arhitektonske inovacije i kulturne uticaje koji su oblikovali region. Njihova raznolikost u arhitekturi, istorijskim periodima i prirodnim okruženjima čini ih nezaobilaznim destinacijama za svakog putnika.

Pozivamo vas, bilo da ste lokalni istraživač ili međunarodni avanturista, da se upustite u vlastito putovanje kroz ove "čuvare vremena i priča". Posjeta ovim lokacijama nije samo turistička aktivnost, već prilika za dublje razumijevanje naslijeđa, otpornosti i ljepote Bosne i Hercegovine. Kroz njihove zidine, kule i ruševine, možete osjetiti puls prošlosti i povezati se s pričama koje su oblikovale ovu zemlju. Istraživanje i očuvanje ovog kulturnog blaga ključno je za obogaćivanje sadašnjosti i prenošenje vrijednih lekcija budućim generacijama.